Badania glukozy na czczo w 27. tygodniu ciąży

Witam serdecznie, Jestem w 27 tygodniu ciąży, w trakcie ciąży wykonano dwa badania glukozy na czczo z wyniki wyszły 75,7 i 80. W 24 tygodniu wykonano badania OGTT i wyniki wyszły: na czczo - 80 po 1 godzinie - 128 po 2 godzinach - 141 Miedzy pobraniem po jednej godzinie przeszłam około 800 metrów (w tym po schodach) Proszę o interpretację moich wyników, bo z informacji w internecie można oszaleć. Dodam również iż w moczu nie ma obecności glukozy. z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam Ewa

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wynik badania (w tym przede wszystkim prawidłowy poziom glikemii na czczo) wyklucza cukrzycę, jest on jednak w górnym zakresie normy i rozpoznać można w tej sytuacji nieprawidłową tolerancję glukozy, która może być stanem przedcukrzycowym. W obecnej sytuacji nie jest wymagane leczenie, natomiast przede wszystkim zwrócić należy uwagę na dietę. Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.