Bardzo wysoki wynik w badaniu na toksoplazmozę w ciąży

Witam, jestem w 12 tygodniu ciąży. Zrobiłam badania na toksoplazmozę. Wyniki: IgG 4579!!!, IgM ujemny....Przeraziłam się, tą duża wartością IgG.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Witam serdecznie, nie ma powodów do niepokoju. Przeciwciała IgG świadczą o przebytym zakażeniu i wytworzonej "pamięci immunologicznej".
Ujemny wynik przeciwciał w klasie IgM wyklucza zakażenie świeże.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jedynym odstępstwem od tej reguły jest zakażenie bardzo świeże (mniej niż 2 tygodnie temu)- na co mogą wskazywać bardzo wysokie miana przeciwciał w klasie IgG.
Dlatego też powinna Pani dla pewności wykonać powtórne oznaczenie przeciwciał IgG i IgM za około 2-3 tygodnie.
Jeśli wynik IgM nadal będzie ujemny - nie ma wskazań do leczenia, jeśli jednak okaże się dodatni należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.
Spiramycyna (lek z wyboru w leczeniu toksoplazmozy u kobiet w ciąży) jest lekiem bezpiecznym dla dziecka i terapia nie powinna zaszkodzić dziecku. Pozdrawiam serdecznie!