Choroby tarczycy a nerwowość, uczucie niepokoju i lęki

Witam. Czy problemy z tarczyca tj.choroba Hasimoto i niedoczynnosc są przyczyną nerwowosci,uczucia niepokoju,lęku oraz fobi i ataków paniki? Czy to możliwe ze przed okresem objawy te się nasilają a po okresie parę dni jest lepiej? Moje tsh wynosi ponad 6.Wcześniej miałam nadczynnosc tsh 0.01 i do tej pory zażywam od 3 miesięcy thyrozol 5mg.Czy te objawy znikną po unormowaniu hormonow???

Witam serdecznie,

opisane przez Panią objawy mogą mieć powiązanie z funkcjonowaniem tarczycy. W przypadku choroby Hashimoto charakterystyczne dla niej zaburzenia funkcjonowania psychicznego to głównie zaburzenia depresyjne związane z obniżeniem nastroju, apatią oraz lękiem. Objawy depresyjne to także opisana przez Panią "nerwowość", trudność z utrzymaniem prawidłowego afektu - prawidłowego reagowania emocjonalnego na wydarzenia. Proszę obserwować czy po zażywaniu leku Pani samopoczucie się polepszyło, jeśli nie - proszę skonsultować to z psychiatrą.

Dzień dobry,

Nie, wydaje się że to są dwie współistniejące choroby/zaburzenia - z jednej strony: zab.hormonalne, a z drugiej - zab.lękowe.
Pozostaje Pani leczyć się u endokrynologa oraz skonsultować się z psychoterapeutą i/lub lekarzem psychiatrą.