Co może oznaczać świąd odbytu?

Witam. Mam 37 lat. Od paru miesięcy męczy mnie świąd odbytu, łaskotanie. Czuje też pulsowanie. Ten świąd nasila się w nocy kiedy położę się spać i rano po przebudzeniu. Świąd też pojawia się podczas dłuższego chodzenia. Pasożytów nie mam, wykonałam w tym kierunku badanie. Używałam Procto-Hemolan i świąd jeszcze bardziej się nasilił. Następnie stosowałam żel HemoFit i też nic nie pomogło. Co to może być? Czy to hemoroidy? Czy może grzybica odbytu? Czy jeszcze coś innego?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wiele jednostek chorobowych powoduje świąd odbytu (pasożyty np. owsiki, hemoroidy, szczelina odbytu). Nie wolno jednak leczyć "na ślepo" i warto wdrożyć porządną diagnostykę, jeżeli do tej pory nie udało się odnaleźć przyczyny. Jeżeli do tej pory nie udało się "pozbyć" objawów wizyta u dobrego proktologa może być niezbędnym krokiem w celu postawienia właściwej diagnozy.