Co może znaczyć ten guzek pod żuchwą?

Witam, jakiś czas temu odkryłem, że w brodzie, a dokładniej mniej więcej pod żuchwą znajduje się jakaś grudka/guzek. Wyczuwalne jest tylko przy napięciu znajdującego się tam mięśnia. Nie boli, nie jestem pewien co do ruchu (prawdopodobnie porusza się lekko). Miałem aparat ortodontyczny, który koregował drastycznie porost zębów i szczęki. "Guzek" ma prawdopodobnie średnicę mniej więcej pół centymetra/jednego centymetra; ciężko jest wyczuć dokładniej.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w tym wypadku warto byłoby skonsultować się z internistą – konieczne jest dokładne umiejscowienie guzka, a także zbadanie go.

Można jednak domniemywać, że ów guzek jest po prostu nieznacznie powiększonym węzłem chłonnym. Węzły chłonne są umiejscowione w różnych miejscach na ciele – pod pachami, w pachwinach, za uszami i in. Są również tzw. węzły podżuchwowe.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadcza-powiekszone-wezly-chlonne-podzuchwowe.

Jeżeli jednak węzły chłonne podżuchwowe nie są bolesne ani powiększone, nie ma prawdopodobnie do obaw.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.