Co robić z tym ulewaniem i bólem brzucha u dziecka?

Dzien dobry, moja 3 tygodniowa córka ma od tygidnia problemy z brzuszkiem. Strasznie napina brzuch, zagina i prostuje nóżki, robi się przy tym płaczliwa i nerwowa. Kupkę robi co drugi dzień, ale nie jest ona zbita czy twarda, jest normalnej konsystencji (więc nie wygląda to na typowe zaparcie). Karmię córkę pokarmem mieszanym (z piersi i mm). Dodatkowo córka często ulewa po jedzeniu, zaczęła jeść mniejsze porcje, ale przybiera na wadze. Czy powinnam wykonać jakies badania, czy należy zgłosić się do pediatry? Proszę o pomoc, bo widzę, że maluszek się męczy.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie zaszkodzi wizyta u pediatry, który obejrzy dziecko i zaleci dalsze postępowanie.

Pani córka ma dopiero 3 tygodnie, a jej układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Może to powodować dolegliwości trawienne, bóle brzuszka czy też ulewanie. Z powodu dolegliwości bólowych dziecko może płakać, być nerwowe i zginać nóżki.

Objawy, które Pani opisuje mogą mieć również związek z kolkami. Przypadłość ta dotyka zwłaszcza noworodków i może trwać nawet do piątego miesiąca życia. Leczenie kolki jest zazwyczaj objawowe. Pomóc mogą nie tylko leki dostępne bez recepty, ale również masaże, ciepłe kąpiele lub spokojna muzyka.

Więcej na temat kolek u dzieci przeczytać można w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.