Czemu córka nie śpi?

Moja mała ma 2 lata, nigdy nie spała dobrze, teraz budzi się w nocy co 1 lub 1,5 godziny tylko po to, aby mnie zawołać i abym z nią posiedziała. Bardzo pilnuję rytmu dnia, wietrzę pokój, mała je sporo, więc nie jest głodna w nocy, nic w nocy nie dostaje, ani jeść, ani pić. Dostałam już kilka leków od pediatry i one też nic nie pomogły. Próbowałam ją kiedyś przetrzymać płaczącą to płakała do samego rana. Wyczerpałam już wszystkie pomysły przeczytane na forach. Teraz jest jeszcze o tyle gorzej, że nie życzy sobie, aby przychodził tata, to musi być zawsze mama. Mam dość.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Część dzieci z natury śpi spokojnie. Niestety, wiele z nich śpi płytko, budzi się w nocy kilkakrotnie, miewa nocne lęki i koszmary. Na pewnym etapie rozwoju nawet dzieci dobrze sypiające mogą mieć przejściowe problemy ze snem. Może się zdarzyć, że dziecko przywołuje w nocy tylko jedną, wybraną osobę. W wieku dwóch lat dziecko może odczuwać lęk przed wyjazdem matki, jej nieobecnością w trakcie zasypiania, obawiać się głośnych dźwięków (np. dochodzących z łazienki, odkurzacza, odgłosów burzy).

Dziecko wyrasta z lęków związanych z etapem rozwoju. Może Pani rozważyć spanie wspólnie z córką przez pewien czas. Zapewni to córce potrzebę bliskości i bezpieczeństwa, a Pani umożliwi wyspanie się i regenerację sił. Po jakimś czasie może Pani ponownie przełożyć córkę do łóżeczka, obiecując jej np. nagrodę za przespaną noc (np. wspólną zabawę). Zazwyczaj taka potrzeba dziecka jest przejściowa.

Z pozdrowieniami