Czy badanie dna oka wziernikiem bez rozszerzania źrenic kroplami jest bezpieczne dla oczu?

Dzień dobry Czy badanie dna oka wziernikiem bez rozszerzania źrenic kroplami jest bezpieczne dla oczu? Czy to ostre światło, które pada do oka przez jakiś czas nie jest szkodliwe? Czy może spowodować problemy ze wzrokiem lub uszkodzić naczynka w gałce ocznej? Czy ewentualne widoczne i niewidoczne dolegliwości po badaniu są odwracalne? Jakie są powikłania takiego badania bez użycia kropli?

Wtam,
światło we wziernikach okulistych jest tak dobrane żeby nie szkodziło na oczy.
Nie jest zatem możliwe uszkodzenie oka w środku podczas badania.
Badanie bez użycia kropli rozszerzających nie będzie pełne. Bez kropli można zajrzeć tylko w mały fragment oka i aby zobaczyć oko w całości konieczne jest podanie kropli rozszerzających.