Czy benzodiazepiny niszczą mózg?

Mam depresję z lękiem,biorę od roku xanax 0,5-1,0 mg. Dawki nie zwiekszam, lecz od dłuższego czasu, jak wezmę lek, działanie jest okropne, czuje się przygnębiony,czy benzodiazepiny niszczą mózg?

W leczeniu depresji podstawowymi lekami są leki z grupy SSRI lub SNRI.
Xanax należy do benzodiazepin i głównie wykazuje działanie przeciwlękowe. Benzodiazepiny stosuje się czasem jako leczenie wspomagające i raczej krótkotrwale.
Niektórzy psychiatrzy nie stosują benzodiazepin ponieważ podobny efekt przeciwlękowy można osiągnąć odpowiednio dobierając leki przeciwdepresyjne.
Niestety nie mają one korzystnego wpływu na funkcje poznawcze. Pamiętać też należy o ich potencjale uzależniającym.