Czy brak tęsknoty może być objawem autystycznym?

Mój synek, którego przypadek opisywałam już Państwu (nadal czekam na odpowiedź), wyjechał pierwszy raz na tydzień do babci. Ma 4 lata i przez cały czas przebywał z nami. Mam pytanie, czy brak tęsknoty, jaki syn prezentuje (nie wspomina, nie płacze, nie ma obniżonego nastroju, sytuacja wydaje się być dla niego naturalna), może być jednym z objawów braku przywiązania do ludzi, a tym samym jednym z objawów zachowań autystycznych?

Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Opisana sytuacja nie świadzczy o braku przywiązania do ludzi. Nawet pierwszorazowe rozstanie z rodzicami nie zawsze musi wiązać się z głębokim smutkiem, płaczem, tęsknotą. Dobre adoptowanie się do nowych sytuacji, szybkie nawiązywanie relacji z opiekunami świadczy o prawidłowym rozwoju. Niekiedy dzieci same starają się być bardzo dzielne, nie wspominają rodziców - bo jest im wtedy łatwiej, nie rozczulają się, nie chcą rozmawiać przez telefon z rodzicami itp... Mimo to tęsknią.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Czy może być to związane z autyzmem to trudno powiedzieć gdyż w liście jest zbyt mało informacji. Zaburzenia więzi? Być może ale to ocenić może tylko psycholog obserwując dziecko, rodziców i przeprowadzając szczegółowy wywiad. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą.
Pozdrawiam AM