Czy jednorazowy podwyższony wynik TSH powinno się leczyć?

Czy mogłabym się dowiedzieć czy jednorazowy podwyższony wynik TSH (4,665), norma wg laboratorium 0,550-4,780 się leczy? Badanie powtórzone po 2 latach dało wynik 1,91 przy normie 0,25-5,00 jednak wykryto hypoechogeniczność niektórych rejonów tarczycy na usg.

Jeśli następne wyniki były w porządku, a Pani czuje się dobrze , nie ma wskazań do leczenia. Zaleca się jedynie okresowe powtarzanie wyniku TSH co rok-dwa, jeśli kolejne oznaczenia będą w porządku można te badania robić rzadziej lub np. tylko w przypadku gdy pogorszy się samopoczucie lub lekarz tak zaleci. Powinna też Pani udać się do endokrynologa, nie znam całego wyniku Pani badania USG więc trudno mi się wypowiedzieć dokładnie co do znaczenia klinicznego tej hypoechogeniczności.

Dzień dobry,

Proszę oznaczyć sobie stężenie przeciwciał antyTPO i aTG w kierunku zapalenia autoimmunologicznego. Jeśli obecnie TSH wynosi 1.91, nie wymaga Pani leczenia. Jeśli występują jakieś niepokojące objawy, sugerowałbym dodatkowe oznaczenie stężenie fT3 i fT4 we krwi. Hioechogeniczność tarczycy może wskazywać na zapalenie autoimmunologiczne. Jeśli TSH zacznie wzrastać i pojawią się objawy niedoczynności, warto, z uwagi na Pani młody wiek rozważyć leczenie,oczywiście po wcześniejszej konsultacji endokrynologicznej. Podwyższone TSH w Pani wieku w przypadku występowania objawów niedoczynności tarczycy powinno się leczyć, podobnie jak w przypadku kobiet , które planują ciążę - TSH powinno wynosić < 2,5.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz