Czy klonazepam może być równocześnie stosowany z hydroxyzinum?

czy klonazepam może być równocześnie stosowany z hydroxyzinum? Moj tata ma je przepisane od psychiatry, ma stosować w wyjątkowych przypadkach, niestety zdarzają się one coraz częściej i bierze je razem. Boje się że się uzależni, tym bardziej, że jest trzeźwym alkoholikiem od 11 lat.

Dzień dobry,

nie ma przeciwwskazań do równoczesnego stosowania hydroksyzyny i klonazepamu. Oba leki mają działanie uspokajające- jednak przestrzegałbym, przed zbyt częstym używaniem klonazepamu. Jest on lekiem z grupy benzodiazepin o dość dużych właściwościach uzależniających- co szczególnie w przypadku osoby z wywiadem alkoholowym może być niebezpieczne (uzależnienie krzyżowe- czyli zamiana uzależnienia od alkoholu na benzodiazepinę).
Hydroksyzyna nie posiada potencjału uzależniającego.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Clonazepam to długo działająca pochodna benzodiazepiny. Benzodiazepiny sa lekami silnie uzależniajacymi i należy stosować je bardzo ostrożnie, ściśle z zaleceniami lekarza a czas leczenia należy ograniczyć do minimum. Odstawianie zawsze powinno odbywac się pod kontolą lekarza.

Trzeba zwłaszcza uważać ze stosowaniem benzodiazepin przy innym uzależnieniu (np. od alkoholu), Łatwo tu o zastapienie jednego środka psychoaktywnego drugim. Uważam, że należy ponownie skonsultować się z lekarzem, jesli ma Pan obawy, że tata stosuje clonazepam coraz częściej. Mam nadzieje, że lekarz psychiatra został poinformowany o problemach z piciem i abstynencji.

Hydroksyzyna nie uzależnia, jednak też nie zaleca się jej długotrwałego stosowania..
Niepokoi mnie łaczenie obu - bo sam clonazepam ma silne działanie.

Proszę namówić tatę na konsultację z lekarzem i szczerą rozmowę o tym zanim będzie za późno. Leczenie uzależnienia od benzodiazepin jest trudne, zwłaszcza w tym wieku.

Pozdrawiam