17-OH-Progesteron a wrodzony przerost nadnerczy

Witam. Moja waga: 43-44,5 kg Od jakiegoś pół roku zmieniła mi się miesiączka, jest częstsza, co 24 dni, bardzo skąpa, a kiedyś miałam bardzo obfitą i bolesną co 28-30 dni. Bardzo wzrosło mi owłosienie na ciele i pogorszyło mi się ono na głowie (łysienie). Początki hirsutyzmu 25 lat, ale był stopniowy, dopiero ostatnio się bardzo pogorszył. Mam obecnie 32 lata. Badanie luty: glukoza na czczo: 101 norma do 74-106 testosteron: 2,76 norma 0,22-2,9 androstendion: 2,61 norma 0,30-3,30 DHEAS: 435 norma 95-511 taczycowe: ok Badnie kwiecień: 17-OH-Progesteron 0,92 norma 0,2-1,3 (6 dc) Jajniki bez zmian, w prawym pęcherzyk dominujący 16 mm i podobno w tamtym cyklu miałam owulację, podobno nie mam PCOS według ginekologa, ale niepokoją mnie bóle jakby prawego jajnika, takie jakby kolki. On to zignorował, ale może ja mam niewidoczny w USG rodzaj PCO. Badanie maj: testosteron: 2,22 norma 0,22-2,9 Następnego dnia inne laboratorium: testosteron: 44,97 norma 14-76 estradiol: 33,57 norma 18,9-246,7 LH: 1,47 norma 1,9-12-5 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) FSH: 4,77 norma 2,5-10,2 DHEAS: 477 norma 57-408 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) androstendion: 3,00 norma 0,3-3,30 SHGB: 63 norma 19,80-155,20 testosteron wolny 7,58 norma 0-4,1 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) DHEA: 15,49 norma 1,30-9,80 Badanie nadnerczy - bez zmian ogniskowych i prawidłowej wielkości. Chcę też napisać, że to co przeczytałam o wrodzonym przeroście nadnerczy bardzo do mnie pasuje. Jestem niska, mam 162 cm, mam tkankę tłuszczową wokół brzucha. Jadłam w wieku lat 20 tabletki D*** 35 na pryszcze, ale nie pomagały i źle się po niech czułam. Wydaje mi się, że bardziej mi pomagały tabletki C***, które brałam w wieku lat 17 jeden rok, ale po nich popadłam w anoreksję i nie miałam okresu przez rok w wieku lat 18. Obawiam się, że czeka mnie deksametazon, bo jak dobrze rozumuję, to mam zablokowane przez LH androgeny z jajników i te co są (dość wysokie), to pochodzą z nadnerczy. Zastanawiam się też, czy może ten nieład horomonalny może być spowodowany niską wagą i nie jest to WPN? 1. Czy powinnam mieć test z ACTH w szpitalu? 2. Czy powinnam mieć jakoś zbadany kortyzol ? Wolny czy całkowity? 3. Czy powinnam powtórzyć 17-OH-Progesteron? Zastanawiam się, czy z ta chorobą może być tak, że wyniki mogą być w normach, ale po pewnym czasie się psują, np. z wiekiem 17-OH-Progesteron - jest coraz wyższy i ja np. teraz mam niby w normie, ale z czasem mi się podwyży? Przecież DHEAS już jest za wysoki.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani DHEA-S nie jest znacząco podwyższony w tej chwili, znaczące podwyższenie jest powyżej 21,8 mikromol/l (800 mikgog/dl). Wśród wyników brakuje poziomu prolaktyny.

Ponieważ jest hirsutyzm i podwyższony poziom testosteronu, następnym krokiem w procesie diagnostycznym powinno być wykonanie testu hamowania deksametazonem i oznaczenie testosteronu, DHEA-S, kortyzolu. Na podstawie tego testu będzie można określić, czy występuje autonomiczna androgenizacja nadnerczowa, niedobór hydroksylazy czy też adrogenizacja jajnikowa. Po tym teście należałoby powtórzyć 17-OH-progesteron.

Nie ma Pani charakterystycznego stosunku dla PCO - LH do FSH. Jest on obniżony, jak w przypadku zaburzeń przysadki. Poza tym, inne cechy kliniczne i ultrasonograficzne również nie przemawiają za tym zespołem.

O możliwościach leczniczych jest jeszcze za wcześnie by rozmawiać, w pierwszej kolejności potrzebna jest diagnoza.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!