Czy mogę pościć przy niedoczynności tarczycy?

Witam, Mam chorobe hashimoto i niedoczynność tarczycy. Aktualnie biore letrox 75/100 na zmiane codziennie rano. Natomiast za dwa dni zaczyna sie "Ramadan" i chciałem się dowiedzieć czy taki post jest bezpieczny przy niedoczynności tarczycy i czy mogę brać tabletkę przed kolacja czyli około 18:30 lub przed wschodem słońca czyli około 03:00? z góry dziękuję za odpowidź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pana dylemat dotyczący przestrzegania Ramadanu przy jednoczesnym leczeniu niedoczynności tarczycy (choroby Hashimoto). To ważne, że chce Pan pogodzić swoje praktyki religijne z troską o zdrowie.

Przyjmowanie lewotyroksyny, takiej jak na przykład Letrox, wymaga regularności i przyjmowania leku o tej samej porze każdego dnia, najlepiej na czczo: https://portal.abczdrowie.pl/lewotyroksyna . Pozwala to zapewnić optymalne wchłanianie hormonów tarczycowych. W przypadku postu podczas Ramadanu, możliwe jest dostosowanie czasu przyjmowania leku do pór czasu Iftar (kolacja po zachodzie słońca) lub Suhur (posiłek przed wschodem słońca), zależnie od tego, co lepiej wpisuje się w Pana codzienny rytm i co jest bardziej komfortowe. Jednakże, taka zmiana czasu przyjmowania leku może wymagać obserwacji i dostosowania, dlatego potrzebne byłoby skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, który zna Pan specyficzną sytuację i może udzielić dostosowanych do niej zaleceń. Lekarz może również rozważyć monitorowanie poziomu TSH i FT4 w trakcie lub po zakończeniu Ramadanu, aby upewnić się, że poziomy hormonów pozostają stabilne.

Życzę Panu dużo zdrowia i siły w tym wyjątkowym czasie. Mam nadzieję, że będzie on dla Pana okresem pełnym spokoju i refleksji, a równocześnie uda się Panu zachować optymalne warunki dla zdrowia tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.