Czy moja pamięć wróci do normy po odpowiednim okresie trzeźwości?

witam Jestem uzalezniony od benzodiazepin i alkoholu poza tym stosowałem jeszcze bardzo innych środków i zauważyłem że moja pamięć jest bardzo słaby, zaczem po kilku miesiącach od zmiany pracy mam problem z przypomnieniem sobie imienia znajomego z który wcześniej pracowałem przez pół roku, czy moja pamięć wróci do normy po odpowiednim okresie trzeźwości? pozdrawiam

Witam. Bardzo trudno odpowiedzieć mi na Pana pytanie, gdyż mam mało informacji typu:od jakiego czasu zażywał Pan substancje psychoaktywne? Jakie były dawki i częstotliwość zażywania?Jak długo trwa u Pana obecnie abstynencja? Czy doświadczył/ał Pan w przeszłości jakiś urazów głowy, ataku epileptycznego (padaczki), uszkodzenia wątroby itp.
Te pytania są przydatne min. do ustalenia jak nadużywanie substancji psychoaktywnych wpłynęło na Pana zdrowie i uszkodzenie układu nerwowego. Często w początkowym okresie trzeźwienia trudności w koncentracji i zapamiętywaniu,są u wielu pacjentów, odczuwalnym objawem po odstawieniu substancji chemicznych. Istnieje szansa, że pamięć ulega poprawie lub wraca do normy w okresie trzeźwości. Często wtedy pomagają w tym min. ćwiczenia "gimnastykujące mózg" (czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, uczenie się np.języka obcego itd). Jednocześnie powrót do zażywania substancji psychoaktywnych jest równoznaczny z pogorszeniem i pogłębianiem się problemów związanych z pamięcią. Uzależnienie od substancji chemicznych mogło także wprowadzić trwałe zmiany w mózg. Ocenić mógłby to specjalista min.po zebranie wywiadu dotyczącego Pana zdrowia. Może Pan skorzystać ze specjalistycznej pomocy min.skontaktować się z terapeutą uzależnień, z którym będzie Pan mógł przyjrzeć się bliżej Pana problemom z pamięcią- omawiać je i porównywać czy z biegiem czasu nastąpiła w tym obszarze poprawa, jak wymienione objawy wpływają na pana stan emocjonalny, psychiczny. Może Pan także zgłosić się do psychologa, psychiatry i neurologa celem wykonania odpowiednich badań diagnostycznych, weryfikujących utrzymujące się zaburzenia pamięci. Pozdrawiam Ewa Janasz

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Niewątpliwie leki z grupy benzodiazepin oraz alkohol powodują upośledzenie funkcji poznawczych - pojawiają się kłopoty z pamięcią, koncentracją, z logicznym myśleniem. Na pewno zachowanie trzeźwości pomoże w jakimś stopniu poprawić funkcjonowanie umysłu. Zachęcam do umówienia się na konsultację psychiatryczną i psychologiczną. Pomogą one ocenić Pana stan oraz określą dalsze postępowanie terapeutyczne.