Czy moja pamięć wróci do normy po odpowiednim okresie trzeźwości?

witam Jestem uzalezniony od benzodiazepin i alkoholu poza tym stosowałem jeszcze bardzo innych środków i zauważyłem że moja pamięć jest bardzo słaby, zaczem po kilku miesiącach od zmiany pracy mam problem z przypomnieniem sobie imienia znajomego z który wcześniej pracowałem przez pół roku, czy moja pamięć wróci do normy po odpowiednim okresie trzeźwości? pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Witam. Bardzo trudno odpowiedzieć mi na Pana pytanie, gdyż mam mało informacji typu:od jakiego czasu zażywał Pan substancje psychoaktywne? Jakie były dawki i częstotliwość zażywania?Jak długo trwa u Pana obecnie abstynencja? Czy doświadczył/ał Pan w przeszłości jakiś urazów głowy, ataku epileptycznego (padaczki), uszkodzenia wątroby itp.
Te pytania są przydatne min. do ustalenia jak nadużywanie substancji psychoaktywnych wpłynęło na Pana zdrowie i uszkodzenie układu nerwowego. Często w początkowym okresie trzeźwienia trudności w koncentracji i zapamiętywaniu,są u wielu pacjentów, odczuwalnym objawem po odstawieniu substancji chemicznych. Istnieje szansa, że pamięć ulega poprawie lub wraca do normy w okresie trzeźwości. Często wtedy pomagają w tym min. ćwiczenia "gimnastykujące mózg" (czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, uczenie się np.języka obcego itd). Jednocześnie powrót do zażywania substancji psychoaktywnych jest równoznaczny z pogorszeniem i pogłębianiem się problemów związanych z pamięcią. Uzależnienie od substancji chemicznych mogło także wprowadzić trwałe zmiany w mózg. Ocenić mógłby to specjalista min.po zebranie wywiadu dotyczącego Pana zdrowia. Może Pan skorzystać ze specjalistycznej pomocy min.skontaktować się z terapeutą uzależnień, z którym będzie Pan mógł przyjrzeć się bliżej Pana problemom z pamięcią- omawiać je i porównywać czy z biegiem czasu nastąpiła w tym obszarze poprawa, jak wymienione objawy wpływają na pana stan emocjonalny, psychiczny. Może Pan także zgłosić się do psychologa, psychiatry i neurologa celem wykonania odpowiednich badań diagnostycznych, weryfikujących utrzymujące się zaburzenia pamięci. Pozdrawiam Ewa Janasz

0

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Niewątpliwie leki z grupy benzodiazepin oraz alkohol powodują upośledzenie funkcji poznawczych - pojawiają się kłopoty z pamięcią, koncentracją, z logicznym myśleniem. Na pewno zachowanie trzeźwości pomoże w jakimś stopniu poprawić funkcjonowanie umysłu. Zachęcam do umówienia się na konsultację psychiatryczną i psychologiczną. Pomogą one ocenić Pana stan oraz określą dalsze postępowanie terapeutyczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty