Czy możliwe że jestem w ciąży bliźniaczej?

Witam. Mam nietypowe pytanie odnośnie ciąży. Ostatnie usg miałam na przełomie 15/16 tg ciąży. Jak narazie wszystko jest ok. W tej chwili jestem w 18/19 tg ciąży i czuję ruchy w dwóch różnych miejscach, z jednej strony czuje prężenie a na drugiej kopnięcie. Następne usg mam za kilka dni A moje pytanie brzmi czy to jest możliwe że to ciąża bliźniacza.?czy do tej pory nie było by widac drugiego dziecka.?czy może tylko coś mi się wydaje. Proszę o odpowiedź czy na tym etapie ciąży jest to możliwe. Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciążę mnogą można stwierdzić już na pierwszym USG, czyli nawet około 6. tygodnia ciąży, zaś z całą pewnością jest w stanie ocenić to lekarz podczas USG około 12.-14. tygodnia ciąży. Jeżeli USG miała Pani między 15. a 16. tygodniem ciąży, to ewentualna ciąża bliźniacza byłaby doskonale widoczna dla ginekologa, tym bardziej, że ustalenie liczby zarodków jest bardzo istotne na wczesnym etapie ciąży. Ciąże mnogie, w tym bliźniacze, to ciąże podwyższonego ryzyka, dlatego też specjalista podczas badania ultrasonograficznego bacznie to sprawdza. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://parenting.pl/jak-poznac-ze-to-bedzie-ciaza-blizniacza.

Zatem w Pani przypadku jest niezwykle mało prawdopodobne, by dotychczas lekarz nie spostrzegł, że ma do czynienia z ciążą bliźniaczą. Odczuwane na tak wczesnym etapie ciąży ruchy również mogą być mylące – zwłaszcza gdy przyszła mama nie była wcześniej w ciąży i do końca nie wie czego się spodziewać.

Więcej o ciąży mnogiej w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-mnoga.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.