Czy nerwica jest dziedziczna?

Witam czy nerwica jest dziedziczna? Pytam poniewaz maetwie sie o moje malenstwa 5 i 1,5 letnie

Witam Panią
Sama nerwica jeżeli rozumiemy ją jako pojęcie choroby nie jest dziedziczna natomiast jeżeli spojrzymy na nerwice trochę bardziej społecznie i zrozumiemy ją jako szereg zachowań po którymi kryje się obawa i lęk to już tutaj można przypuszczać że dziecko z racji tego że panią naśladuje może mieć podobny wzorzec postępowania. tutaj też chciałaby Panią uspokoić bo jeżeli skorzysta Pani z psychoterapii i trochę się sobie przyjże, będzie Pani umiała sama wyłapać takie zachowania podszyte lękiem, to z czasem przy odrobienie wprawy ich będzie mniej a tym samym dzieci będą uczyły się trochę innego wzorca.
pozdrawiam i życzę powodzenia
Anna Suligowska

Dzień dobry,

trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na takie pytanie. Z całą pewnością nerwica nie jest dziedziczna tak jak niektóre choroby np. mukowiscydoza czy grupa krwi. Z drugiej strony za pewną podatność na reagowanie lękiem odpowiadają czynniki biologiczne, które są związane z działaniem naszych genów. Same jednak nie wystarczą. W rozwoju i przebiegu zaburzeń nerwicowych dużo ważniejszy jest wpływ czynników środowiskowych, rodzinnych czy społecznych. Jeśli czuje pani, że ma trudności, które mogą świadczyć o nerwicy to proponuję skonsultować się z psychoterapeutą, np. na NFZ w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl