Czy opóźnienie okresu może być spowodowane tym lekiem?

Dzień dobry dnia 22.03 dostalam miesiączkę po 5 dniach się skończyła. 17.04 byłam u dentysty miałam usowaną dolna 8. Dentysta przepisał mi również lek nimesil (100mg, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej) dzisiaj jest 21. 04 i do tej pory nie mam miesiączki wczoraj robiłam 2 testy ciążowe oba negatywne. Czy opóźnienie miesiączki może być spowodowane przez to że biorę ten lek?. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, ten konkretny lek nie powinien mieć związku z opóźniającą się miesiączką – to niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Wśród działań niepożądanych producent nie wspomina o możliwym wystąpieniu zaburzeń miesiączkowania. Niemniej, jeśli stosowanie tego leku budzi Pani wątpliwości, proszę go odstawić i skontaktować się z lekarzem. Co do menstruacji – niewielkie zaburzenia cyklu mogą mieć wiele przyczyn, a najbardziej prozaiczne to: negatywny wpływ stresu, zmiana trybu życia czy jakaś infekcja (nawet zwykłe przeziębienie może powodować opóźnienie). Więcej możliwych przyczyn zaburzeń miesiączkowania w naszym artykule, jeśli jest Pani zainteresowana, zapraszam: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu. Natomiast warto wiedzieć, że granice normy to 26-33 dni – w takim okresie raczej nie należy domniemywać jakichś zaburzeń. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.