Czy spanie w ciąży na brzuchu może zaszkodzić dziecku - 4 miesiąc?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lepiej nie spać w ciąży na brzuchu. Można to porównać do dźwigania ciężarów, podczas którego również występuje zwiększony nacisk na macicę i wzrost ciśnienia w jej środku, dlatego lepiej spać na boku lub, w pierwszej połowie ciąży, na plecach i nie narażać dziecka na niepotrzebny ucisk. W dalszej części ciąży głównie na lewym boku, gdyż spanie na prawym boku i na plecach powoduje ucisk żyły głównej dolnej, co może się przyczyniać do powstawania żylaków oraz niedostatecznego ukrwienia samej macicy i tym samym niedotlenienia dziecka (oczywiście nie trzeba popadać w skrajności, spanie na prawym boku czy na plecach nie spowoduje z pewnością wystąpienia poważnego zagrożenia).

Pozdrawiam serdecznie!