Czy to już jest menopauza?

Dzień dobry Panie doktorze, z tej strony Martina. Mam 45 lat, niesamowicie mnie dręczą objawy menopauzy, choć sama nie wiem czy to menopauza. Objawy te zaczęły sie w wieku 38 lat, miałam czyszczenie macicy przy czym bolały mnie piersi. Zawsze byłam nerwowa i płaczliwa, trwa to do dziś, miewam przedłużoną miesiączkę do 13stu dni i krwawienie jest obfite. Najgorsze są poty, które mnie "zalewają" w ciągu dnia, a także dzisiaj w nocy. Waha mi sie ciśnienie, np. przy podniesionym ciśnieniu nie mogę usiąść na miejscu. W ciągu dnia nie mogę sie na niczym skupić, nie radzę sobie w pracy. Wszystko mi przeszkadza ponieważ mam zwolnione ruchy, czasem mam uderzenia gorąca, przy czym od razu czerwienieję na twarzy. Panie doktorze bardzo proszę o stwierdzenie, czy to może być menopauza czy jakaś inna dolegliwość? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
45 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane przez Panią objawy, rzeczywiście z dużym prawdopodobieństwem wskazują na początki menopauzy. Prócz opisanych objawów wypadowych (uczucie gorąca, poty, czerwienienie), również zmiany w cyklu miesięcznym, przedłużające się krwawienie - należą do jej objawów.

W przypadku, jeżeli myśli Pani o złagodzeniu opisanych objawów i przyjmowaniu HTZ - należy zgłosić się do ginekologa, który po przeprowadzeniu badań, uzupełnieniu wywiadu - określi czy są wskazania i czy nie ma obecnych przeciwwskazań do tej terapii.

Jeżeli chce się Pani upewnić, czy to na pewno okres okołomenopauzalny - można oznaczyć stężenie FSH i LH (hormony te, jako pierwsze zmieniają swoje wartości - znacznie wzrastając). Jednak nie jest to konieczne, rutynowa wizyta u ginekologa wystarczy.

Objawy menopauzy zostały przedstawione na naszym portalu również w formie materiałów wideo.

Serdecznie pozdrawiam!