Czy to może być depresja oporna na leczenie?

Witam, mój chłopak od pół roku leczy się na depresję, lekarz psychiatra, który przepisał mu leki nie przeprowadził wywiadu, a jedynie po usłyszeniu, że mój chłopak "czuję pustkę" przepisała lek przeciwdepresyjny. Leki te przyjmowane są od 6miesiecy, ostatnio zmienione ( ok miesiąca temu), ale żadnej poprawy nie ma. Czy to może być depresja oporna na leczenie, czy może całkiem inne schorzenie, które nie zostało odpowiednio zdiagnozowene? Co dalej robić? Chłopak jest w coraz gorszym stanie

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, jeśli lekarz psychiatra nie przeprowadził kompleksowej diagnozy i stwierdził jedynie na podstawie jednego objawu, że Pani chłopak cierpi na depresję, to zachęcam, aby udał się do innego specjalisty na konsultację. Depresja to złożone zaburzenie i na pewno konieczna jest kompleksowa diagnoza. Oprócz wizyty u psychiatry, warto też udać się do psychologa bądź psychoterapeuty. Jeśli Pani chłopak cierpi na depresję, to leczenie powinno obejmować zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. Farmakoterapia jest w zasadzie uzupełnieniem psychoterapii, na pewno samo leczenie farmakologicznie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Leczenie depresji to proces złożony, więc należy wziąć pod uwagę, że może zająć dłuższy okres czasu.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa