Czy to może być zespół niespokojnych nóg?

Witam jestem mamą moja córka ma 27 miesiecy.Od pewnego czasu wieczorami strasznie kopie nogami nie raz wybudzac się ze snu i jest nerwowa i płacze ciężko ją uspokoić.Jakie badania wykonać aby sprawdzić czy to jest zespół niespokojnych nóg pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zespół niespokojnych nóg, czyli RLS, dotyka osoby starsze i w średnim wieku, ale również i dzieci. Często w przypadku bólu i dyskomfortu kończyn dolnych u dzieci mówi się o tzw. bólach wzrostowych, jednak wśród grupy dzieci, które dotykają bóle wzrostowe, można rozróżnić i takie, u których diagnozuje się RLS. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://parenting.pl/bol-nog-u-dzieci.

Bóle wzrostowe należą do najczęściej diagnozowanych u dzieci dolegliwości – wbrew pozorom nie mają żadnego związku ze „wzrastaniem”, a są definiowane jako choroba układu mięśniowo-szkieletowego o nieznanej etiologii. Z kolei RLS najczęściej pojawia się u dzieci od około 7. roku życia i wśród klasycznych objawów choroby można wymienić charakterystyczne, nawracające prostowanie palucha z jednoczesnym zgięciem nogi w stawie skokowym. U przyczyn zespołu niespokojnych nóg u dzieci może leżeć anemia z niedoboru żelaza, a także inne niedobory witaminowe (w tym magnez, witaminy z grupy B). Warto wiedzieć, że niezmiernie istotnym elementem leczenia zespołu niespokojnych nóg jest dieta. Proszę zapoznać się z materiałem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Diagnozowanie choroby należy do neurologa, lecz w przypadku Pani córki warto zgłosić się najpierw do pediatry, który powinien dokonać badania fizykalnego i zebrać dokładny wywiad, by następnie zadecydować o ewentualnych badaniach krwi czy skierowaniu do specjalisty.

Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rls-objawy-pochodzenie-leczenie-diagnostyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.