Czy to początek zawału?

Od pewnego czasu mam dziwne bóle w klatce piersiowej, jakby ktoś pocierał mi wnętrznosci gęstą tarką, trudniej mi wtedy oddychać. Ból trwa zwykle ok. 20 minut i ustępuje. Zwykle pojawia się przy zdenerwowaniu lub parę godzin póżniej.

Charakter bólu, który pani opisuje może mieć związek z chorobą wieńcową. Cechy charakterystyczne typowego bólu wieńcowego to lokalizacja za mostkiem, promieniowanie m. in. do szyi, żuchwy, lewej ręki, związek z wysiłkiem fizycznym lub emocjami. Jednak kobieta w wieku 34 lat ma znikome ryzyko choroby niedokrwiennej serca, a podobne dolegliwości mogą wynikać np. z refluxu przełykowego. Potrzeba wykonać kilka badań dodatkowych (ekg, w razie konieczności usg serca, gastroskopię?), aby zdiagnozować przyczynę Pani dolegliwości.