Czy w ciąży można przyjąć witaminę B12?

Mam pytanie- przed ciążą co jakiś czas brałam zastrzyki z witaminy b12, bo nie przyswajam jej inaczej. Czy będąc w 27 tygodniu ciąży mogłabym przyjąć kilka takich zastrzyków? w jakich dawkach? Poziom b12 w tej chwili mam nieznacznie poniżej normy

Lek. Wojciech Zygmunt

Powinna pani tą decyzję podjąć wraz z lekarzem prowadzącym ciążę. W charakterystyce produktu leczniczego jest napisane: Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Nie wiadomo, czy lek może powodować zagrożenie dla płodu u zwierząt, ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań. Nie przeprowadzono też odpowiednio liczebnych dobrze kontrolowanych obserwacji u ludzi.
W moim odczuciu 1 zastrzyk na miesiąc lub 2 miesiące powinien być wskazany, gdyż ryzyko niedokrwistości megaloblastycznej przewyższa ryzyko dla płodu niż wykonanie 1-2 zastrzyków z witaminy B12.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.