Czy w wieku 13 lat 48 kg to za dużo?

Mam 13 lat. Ważę prawie 48 kg i nie czuję się z tym komfortowo. Owszem lubię jeść paluszki i chipsy. Nie wiem jak mam się zmotywować, żeby jeść ich mniej, czasami jak się kąpię, mówię do siebie, że muszę schudnąć i już, ale później mi to nie wychodzi;( Proszę pomóżcie mi. Jem śniadanie, obiad i kolację, ale między nimi prawie zawsze jem jakiegoś batonika lub chipsy. Jak się od tego odzwyczaić, chcę schudnąć około 5 kg. Czy to dobrze? Karolina

Witaj Karolino,
niestety nie mogę ocenić, czy Twoja waga jest odpowiednia, ponieważ nie podajesz swojego wzrostu.
Natomiast, żeby zapobiec nadwadze w przyszłości, powinnaś się zdrowo odżywiać i być aktywną fizycznie. Z tego co piszesz, to powinnaś przede wszystkim unikać niezdrowych przekąsek i słodyczy. Żeby sobie lepiej z tym radzić, jedz także II śniadanie i podwieczorek, składające się ze zdrowych składników (np. na II śniadanie kanapka na bazie ciemnego pieczywa, na podwieczorek - jogurt naturalny, orzechy, suszone morele).
Pamiętaj, że podjadaniu niezdrowych przekąsek zapobiega regularność posiłków. Powinnaś jeść 5 posiłków, średnio co 3 godziny, zawsze o tych samych porach. Ważne jest również to, jakie produkty wybierasz. Korzystne w pozbywaniu się ochoty na słodycze są np. produkty pełnoziarniste (chleb razowy, kasza gryczana, płatki owsiane, ciemny makaron, brązowy ryż).
Więcej ciekawych wskazówek na temat przezwyciężenia chęci na słodycze znajdziesz w załączonym artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii
A dodatkowo - może na początek najprostszym sposobem będzie niekupowanie tych produktów:)
Jak ich nie będziesz miała w zasięgu ręki (za to będziesz miała coś pożywnego), to łatwiej Ci będzie z tym walczyć.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska