Czy wrodzony zespół Polanda jest chorobą dziedziczną?

WITAM, CZY ZESPÓŁ POLANDA MOŻE BYĆ PRZEKAZANY DZIEDZICZNIE, NP. MATKA KTÓRA URODZIŁA DZIECKO Z TYM ZESPOŁEM MOŻE URODZIĆ DRUGIE CHORE, JAKIE SĄ ROKOWANIA

Magdalena Mroczek

Witam, zespół Polanda jest rzadką chorobą, której przyczyny cały czas są nieznane. Niektórzy autorzy sugerują, że zespół spowodowany jest zaburzeniami w przepływie krwi przez tętnicę podobojczykową w życiu płodowym. Opisane są też przypadki rodzinnego występowania. Autorzy sugerują dziedziczenie autosomalne dominujące ze zmniejszoną penetracją. Ponieważ opisano jedynie kilka przypadków trudno jest mówic o prawdopodobieństwie urodzenia chorego dziecka w przypadku tego zespołu.

Witam,
Za najbardziej prawdopodobną przyczynę tego schorzenia uznaje się, zaistniałe w okresie rozwoju płodowego, nieprawidłowości w ukrwieniu klatki piersiowej i kończyny górnej.
Zatem najprawdopodobniej nie ma obciążenia genetycznego. Przypadki tego zespołu zdarzają się w rodzinie sporadycznie.

Pozdrawiam!

Ryzyko powtórzenia choroby w tej samej rodzinie jest bardzo niskie, pomimo że były opisywane przypadki występowania tej sekwencji u matki i córki oraz u ojca i syna. Są to jednak tylko odstępstwa od reguły i z zasady nie spotyka się ponownie Polanda w rodzinie. Pozostaje do rozstrzygnięcia czy to na pewno Poland?