Czy z depresją mogę pracować w takim charakterze?

Jestem dyżurnym ruchu - odpowiadam za monitorowanie ruchu pociągów, prowadzenie ruchu. Od dłuższego czasu mam obniżenie nastroju, uczucie bezsensu, ogólnie objawy depresji. Czy gdy poszedłbym do psychiatry, to ktokolwiek, np. pracodawca by się o tym dowiedział? Czy jeśli potrzebowałbym leczenia np. lekami przeciwdepresyjnymi, to byłyby one przeciwwskazaniem do wykonywania takiej pracy?

Dzień dobry,

Nie jestem lekarzem psychiatrą, jestem psycholożką i odpowiadam na Pana pytanie z uwagi na fakt, że pojawia się ono w kategorii "emocje".

Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. Są pewne wyjątki regulowane prawnie, np. związane z postępowaniem sądowym. Z Pana opisu wnioskuję, że ma Pan obawy co do poufności konsultacji lekarskiej, a temat postępowania sądowego Pana nie dotyczy. W związku z tajemnicą zawodową lekarza, lekarz psychiatra NIE przekazuje pracodawcy żadnych informacji na Pana temat.

Jeśli czuje Pan, że wizyta u lekarza będzie pomocna w związku z odczuwanymi objawami depresji, ma Pan pełne prawo skorzystać z wizyty i leczenia. Ma Pan prawo poinformować lekarza o swoich wątpliwościach, w tym niepokoju dot. przekazania pracodawcy informacji na Pana temat. Ma Pan prawo pytać lekarza o to, o co zapytuje Pan tutaj, tj. czy ewentualne leczenie farmakologiczne byłoby przeciwskazaniem do wykonywania Pańskiej pracy. Przede wszystkim ma Pan prawo skorzystać z leczenia i zadbania o siebie w momencie, kiedy Pan tego potrzebuje.

Zapraszam do kontaktu w przypadku kolejnych pytań.

Aniceta Kijewska

psycholożka

aniceta.pl