Czym płukać suchy zębodół?

Mialam usowana dolna piatke I zrobil mi sie suchy zebodol.Lekarz oczyscil rane,plukal I czyms posmarowal I na to zostal gazik umieszczony.Zapisal mi antybiotyk amoksycyline ale na razie nie kazal brac dopiero jak bol bedzie bardzo silny.Boje sie brac antybiotyk amoksycyline bo zawsze mam grzybice pochwy.Mowilam o tym lekarzowi dlatego narazie nie kazal brac.Czym moglabm plukac ten zebodol czy moze to byc woda utleniona z woda nbadz rumianek,szalwia.bardzo prosze o pomoc .dziekuje

Dzień dobry,
proszę niczym nie płukać! W zębodole po wizycie powinien wytworzyć się skrzep który warunkuje gojenie, płukaniem może go Pani uszkodzić.

pozdrawiam zdrowo :-)
lek.stom. Grzegorz Gdula

Witam,
generalnie nie zaleca się dodatkowo płukania miejsca po usuniętym zębie płukankami. Szczególnie jeśli to płukanie nie byłoby delikatne. Zalecane jest utrzymywanie dobrej higieny, oczyszczanie wszystkich zębów, a jeśli chodzi o płukanie jamy ustnej to wyłącznie bardzo delikatnie, szczególnie przez pierwsze 3 dni po usunięciu zęba lub wystąpieniu suchego zębodołu.
Badania naukowe oceniające wpływ stosowania płukanek na gojenie i wystąpienie suchego zębodołu pokazują korzystne działanie 0,2% chlorheksydyny. W przypadku pacjentów stosujących delikatne płukanie jamy ustnej płukanką z 0,2% chlorheksydyną rzadziej występowały powikłania w gojeniu.
Pozdrawiam

Jeśli już doszło do powstania powikłania, czyli suchego zębodołu, to zazwyczaj stosuje się leczenie łagodzące ból i dyskomfort pacjenta np. środki NLPZ. Antybiotyk działa osłonowo, stomatolog może również zastosować laseroterapię lub ozon w celu zdezynfekowania miejsca pozabiegowego. Stomatolog zapewne odpowiednio oczyścił ranę, więc nie ma już potrzeby płukania zębodołu i lepiej tego nie robić. Suchy zębodół powinien się zagoić w ciągu kilku tygodni. W tym czasie warto unikać: palenia papierosów, zbyt mocnego szczotkowania, diety opartej na twardych produktach (zamiast tego tzw. miękka dieta np. jajecznica, kasze, zupy), spożywania gorących lub ostrych potraw i napojów, które mogą podrażnić ranę, unikać napojów gazowanych oraz picia przez słomkę.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl