Data zapłodnienia na podstawie daty porodu - jak obliczyć?

Dzień dobry!
Mam następujące pytanie: moja była dziewczyna urodziła chłopca 3 maja 2011 r. Był to jej pierwszy poród, dziecko urodziło się siłami natury i chłopiec miał 2740 g oraz 54 cm długości. Kiedy mogło dojść do zapłodnienia? Proszę o datę realną oraz najwcześniejszą kiedy mogło dojść do zapłodnienia.

Ta prawda, że plemniki mogą żyć do 7 dni? I to jest najdłuższy czas życia plemników? A najdłuższa ciąża zakończona urodzeniem żywego dziecka ile trwała bądź może trwać? Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam

Witam!

Ciąża trwa 40 tygodni (jeżeli liczymy czas trwania ciąży od daty ostatniej miesiączki) lub 38 tygodni (jeżeli liczymy czas trwania ciąży od daty zapłodnienia). Termin porodu jest wyznaczany z daty ostatniej miesiączki. Jeżeli dojdzie do porodu dwa tygodnie przed tym terminem lub dwa tygodnie po tym terminie to przyjmuje się, że poród odbył się o czasie.
Nie wiem, w którym tygodniu ciąży Pana dziewczyna urodziła, dlatego trudno określić kiedy mogło dojść do zapłodnienia. Jeżeli urodziła w 40 tygodniu ciąży to do zapłodnienia doszło około 08.08.2010r. Jednak nie można tego stwierdzić z całą pewnością.
Plemniki mogą przeżyć nawet do 7 dni w drogach rodnych. Tak podają źródła naukowe.
Najdłużej ciąża może trwać 42 tygodnie.

Pozdrawiam