Dlaczego jestem taka nieśmiała?

Jestem osobą nieśmiałą, mam problemy z nawiązywaniem znajomości. Jestem w nowej pracy 2 miesiąc. Moje znajomości w pracy są coraz gorsze, Mamy wspólne śniadania, ale nie mam żadnych wspólnych tematów. Ostatnio koleżanka miała wesele z pracy, i te koleżanki jeszcze bardziej się z kumplowały między sobą. Za bardzo nie wiem jak mam z nimi się zakolegowa. W pierwszym tygodniu mieli wyjście na kręgle. Mi nie proponowali, to co miałam na siłe się wkręcać. Ostatnio kupywali wspólnie kubki, dla mnie nie

Szanowna Pani,

poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie.
Przydałaby się Pani pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Z tego, co przeczytałam, mogę wywnioskować, że boi się Pani odrzucenia i braku akceptacji, dlatego nie naraża się Pani na ewentualną porażkę, poprzez wycofywanie się i nieodzywanie na forum.
To może świadczyć o niskim poczuciu własnej wartości, nad którą trzeba popracować, w celu zwiększenia pewności siebie i wypracowania umiejętności budowania satysfakcjonujących relacji.
Jest w Pani wiele lęku. Warto byłoby dowiedzieć się, z czego ten lęk wynika i jak można z nim walczyć.
Polecam skorzystanie z pomocy psychoterapeutycznej.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA