Grypa żołądkowa u pacjenta w przychodni a ryzyko zakażenia

Dzień dobry, dziś z córką byłam u lekarza pediatry- kaszel alergiczny jak się okazało. Jednak w poczekalni było dziecko, które wymiotowało- my byłyśmy bezpośrednio po nim w gabinecie lekarza. Czy jest możliwe zarażenie grypą ż., rotą czy cokolwiek to dziecko miało, przez samo przebywanie i oddychanie w tym samym pomieszczeniu (ręce umyte i zdezynf. w domu)? Pytam, gdyż w domu mamy niemowlę i jest to dla mnie b. istotna kwestia. Z góry dziekuję za odpowiedź.

Milena Lubowicz

Dziecko mogło się zarazić np. rotawirusem choćby dotykając czegoś (np. klamki) co było dotknięte wcześniej przez chore dziecko. Oczywiście nie jestem w stanie stwierdzić czy tamta infekcja to był właśnie rotawirus, gdyż dziecko mogło wymiotować z wielu innych powodów. Polecam lekturę:
http://parenting.pl/portal/zakazenie-rotawirusem
Pozdrawiam