Guzek koloidowy tarczycy

1+2 względne monomorficzne komórki pęcherzykowe tarczycy rozproszone, w grupkach i gniazdach, obfity koloid oraz nieliczne makrofagi. Wniosek zmiany łagodne obu płatów bocznych tarczycy, obraz może odpowiadać wolu guzkowemu.

Nie zadała Pani konkretnego pytania co do wyniku mniemam biopsji cienkoigłowej tarczycy. Wynik biopsji cienkoigłowej guzka lub guzków tarczycy świadczy o występowaniu guzka/ów koloidowych, czyli zmian ogniskowych, zwyrodnieniowych tarczycy. Są to zmiany jak podkreślam zwyrodnieniowe, nie mające nic wspólnego z procesem nowotworowym, łagodne, nie wymagające bezpośredniego leczenia operacyjnego (jeśli nie są zbyt duże i liczne). Nie posiadam wyników pozostałych badań (głównie USG tarczycy i wyników badań hormonów tarczycy), aby określić i wytłumaczyć dalszy sposób postępowania. Oczywiście z wynikiem należny skonsultować się z endokrynologiem. On zaleci ostatecznie dalszy sposób postępowania.