Hipochondria u przyjaciółki

Moja przyjaciolka cierpi na hipochondrie, nie ma tygodnia zeby nie miala jakiejs nowej choroby, wciaz wizyty u lekarzy, wciaz leki, co raz to bardziej inwazyjne badania. Ma male dziecko i meza, i bardzo bym chciala aby cieszyla sie zyciem i swoja rodzina. Nie wiem jak zaproponowac jej psychoterapie, boje sie ze sie obrazi ze lekcewaze jej zdrowie itp. Z opowiesci z dziecinstwa domyslam sie jak ten temat chorob zostal wtlocozny jej do glowy, ale ja nie jestem psycholgiem i nie wiem jak jej pomoc.

Dzień dobry,

Najlepiej powiedzieć WPROST o swoich obserwacjach, wątpliwościach, odczuciach wobec jej przejawianych zachowań (wizyty lekarskie, wielokrotne badania, leki etc.) oraz wskazanie, że to też choroba, którą należy leczyć - u psychoterapeuty i/lub psychiatry.

Jeżeli jest Pani z tą osobą w bliskich stosunkach, to najlepiej byłoby spokojnie z nią porozmawiać o tym co pani widzi i w związku z tym czuje. W tego typu rozmowie bezwzględnie należy zrezygnować z dawania rad, pouczania, straszenia, ośmieszania czy zawstydzania. Dobrze na początku jest podkreślić prawo tej osoby do decydowania co jest dla niej dobre a co nie i zapytać ją jakie ewentualne korzyści mogłaby jej przynieść konsultacja jej problemów zdrowotnych z psychologiem. Dobrym sposobem na prowadzenie tego typu rozmów jest zadawanie pytań otwartych odpowiadając na które osoba może uświadomić sobie swój problem i możliwości poradzenia sobie z nim. Jeżeli będziemy prowadzić taką rozmowę z poycji autorytetu, który wie lepiej co jest dla kogoś dobre a co nie (a tego nigdy nie wiemy, chociaż zwykle tak nam się wydaje), osoba z którą rozmawiamy nie przyjmie treści, które chcemy jej przekazać. Warto też mieć na uwadze, że osoba dorosła jest sama odpowiedzialna za swoje życie i za to co robi i to ona decyduje w jaki sposób chce żyć. Pozdrawiam