Interpretacja wyniku badania echa serca

Od dłuższego czasu mam wysokie tętno (mam nadciśnienie), kardiolog zlecił echo serca: wymiar rozkurczowy lewej komory serca - 4,2 skurczowy-2,3 cm; wymiar prawej komory serca - 2,2 cm; wymiar lewego przedsionka - 3,6; wymiar aorty; pierścień część wstępująca - 3,4 cm; wymiar tętnicy płucnej - 2,2 cm; grubość przegrody międzykomorowej w rozkurczu - 1,1 w skurcz - 1,6cm; grubość tylnej ściany lewej komory serca w rozkurczu - 1,0 w skurczu-1,4; zastawka mitralna V max 0,76 m/s fala zwrotna: ślad VCW; zastawka aortalna V max 1,2 m/s fala zwrotna; zastawka trójdzielna V max 0,67 m/s fala zwrotna + SPAP; zastawka tętnicy płucnej V max 0,98 m/s Acct 110 m/s fala zwrotna; E/A 1,2; EF %; kurczliwość; ruchomość zastawek; wnioski: jamy serca niepowiększone, grubość i kurczliwość lewej komory serca prawidłowa. Przepływy jw . W świetle iks nić ścięgnista. Osierdzie bez zmian.

Ponieważ nie dostałam żadnych zaleceń lekarskich, myślę że wszystko jest OK, ale moja córka szuka chyba dziury w całym, dlatego bardzo proszę o uspokojenie jej duszy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Wyniki ECHA serca są prawidłowe. Uwidocznione są niewielkie fale zwrotne w obrębie zastawki mitralnej i trójdzielnej, które nie mają znaczenia hemodynamicznego, czyli nie powinny powodować żadnych dolegliwości. Świadczą o niewielkiej niedomykalności w zakresie tych zastawek. Opisany wynik echa nie upoważnia do włączenia dodatkowego postępowania. W przypadku leczenia nadciśnienia i w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego zalecane jest wdrożenie zdrowego trybu życia: normalizacja wagi, zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna, wykluczenia używek (alkohol, papierosy). Pozdrawiam serdecznie!