Jak długo może utrzymywać się taki stan po rozstaniu z partnerem?

Byłam z swoim byłym chłopakiem ponad 2 lata. Pierwsze półtora roku było rajem na ziemi. Po tym czasie, gdy zaczęłam poruszać temat zaręczyny, ślubu i deklaracji życiowych zaczął się koszmar....wieczne kłótnie, rozstania i powroty, próby naprawienia wszystkiego, miliony obietnic.... W miedzy czasie zmarła jeszcze moja mama po 2 letniej walce z choroba, byłam podłamana tą sytuacją.... On nie chciał znaleźć kompromisu i wyprowadzić się z miasta w którym mieszkał, bo mieszkał tam z "mamusią" i miał tam swoich znajomych. Ja powiedziałam że zamieszkam w dowolnym miejscu na świecie tylko nie w jego mieście, ponieważ widziałam że środowisko i jego Mama mieli na niego zły wpływ(alkohol, paierosy). Wynikiem tej sytuacji było rozstanie. Nie mam z nim kontaktu od 4 miesięcy, po czym dzień przed wigilią dostałam paczke od niego z częściami do mojego auta, które były u niego(chociaż nie chciałam ich wcale spowrotem, sam bez pytania zapakowal i wysłał). Pomimo całego zła jakie mnie spotkało wchodzę czasem na jego facebooka i patrze co u niego, i czasem tęsknię, szczególnie kiedy jestem sama. Czy to normalne ? Jak długo taki stan będzie się utrzymywał? Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,
Oczywiście, że jest to całkowicie normalne i niestety nie jestem wstanie przewidzieć ile czasu to jeszcze potrwa. Żałoba po związku to bardzo indywidualna kwestia i są osoby, które bardzo szybko godzą się ze stratą i takie które cierpią nawet latami. Doradzałabym zaprzestanie oglądania jego zdjęć oraz podjęcie próby nie myślenia o nim. W ten sposób pielęgnuje Pani w sobie to, co jest obecnie już tylko wspomnieniem. Dla ułatwienia może Pani napisać list do niego a następnie go spalić lub schować do szuflady (absolutnie nie wysyłać) jako symboliczne zakończenie relacji. Drugie ćwiczenie, które mogę zaproponować to spisanie umowy z samą sobą o zaprzestaniu myślenia o nim, życia tą relacją i oglądaniu zdjęć i pamiątek. Dokument ten powinien mieć pisemną formę i być własnoręcznie podpisany Pani imieniem i nazwiskiem. Po sporządzeniu go warto trzymać go w widocznym miejscu lub nosić w kieszeni. Jest Pani bardzo młoda i mam nadzieję, że w przyszłości spotka Pani mężczyznę, który będzie Panią poważnie traktował.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/