Jak leczyć to przewlekłe zatkanie nosa?

Przelękle niedrożny nos Witam i proszę o poradę. Odkąd tylko pamiętam, ciągle mam niedrożną przynamniej jedną przegrodę nosową. Niedrożność dotyka na zmianę lewe lub prawe nozdrze. W najlepszym przypadku jedno jest drożne w 100% a drugie tylko w 50%, ale bywa że jedno jest drożne w 50-70% a drugie jest w całości niedrożne. Nie jestem na nic uczulony, nie ma też na to wpływu pora roku. Zauważyłem, że niedrożność jest większa gdy jestem zmęczony i rano po przebudzeniu, no i oczywiście jak jestem przeziębiony. Nie mam przy tym kataru (za wyjątkiem stanu przeziębienia) oraz nie odczuwam innych dolegliwości z tym związanych. Do tej pory stosowałem: -inhalacje gorącą wodą z solą lub Amolem -płukanie zatok preparatem Irigasin -inne ziołowe krople do nosa. Czasami pomagają cukierki mentolowe Halls Extra Strong, ale tylko na krótka chwilę i tylko jak rzadko je zażywam- organizm szybko się do nich przyzwyczaja.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku Pana dolegliwości proszę skontaktować się z lekarzem laryngologii, który w wyniku bezpośredniego badania będzie mógł zdiagnozować przyczynę problemu i wdrożyć najlepsze leczenie.

Niedrożność nosa może być spowodowana przez wiele różnych czynników. Dość często jest ona spowodowana przewlekłym zapaleniem zatok lub obecnością polipów w nosie. Nie można wykluczyć również, że przyczyną takiego schorzenia mogą być nieprawidłowości w budowie nosa. W takich sytuacjach konieczna jest operacja przegrody nosowej. Wspomina Pan, że raczej nie podejrzewa u siebie alergii, ale dla pewności warto rozważyć jeszcze wykonanie testów alergologicznych. Ciągłe uczucie zatkanego nosa może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego proszę nie odwlekać wizyty u lekarza. Pomocne do tego czasu mogą być również aerozole do nosa, które zmniejszają obrzęk śluzówki.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o tej tematyce opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa

Warto także zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na naszym portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-niezyt-nosa-i-zatkana-jedna-dziurka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-przy-tym-zatkaniu-dziurki-nosa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-zatkany-nos-i-opis-tk-zatok

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-ciagle-zatkanego-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.