Jak mam postępować przy biegunce podczas stosowania antykoncepcji?

Dzień dobry. Kilka dni temu przez cały dzień miałam ostra biegunkę. O godz. 19 przyjęłam pierwszą tabletkę Qlaira z nowego blistra. Po ok. pół godzinie oddałam ostatni wynikający z tej biegunki bardzo wodnisty stolec. Nie przyjęłam w tym dniu ponownie tabletki, tylko kontynuuję przyjmowanie zgodnie ze schematem z rozpoczętego blistra. Przez jaki czas powinnam się dodatkowo zabezpieczać, gdyż podejrzewam, że przyjęta pierwsza tabletka nie wchłonęła się w pełni.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężka biegunka stwarza ryzyko, że przyjęte tabletki nie zostaną wchłonięte do organizmu, a tym samym istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Producent tabletek Qlaira porównuje tę sytuację do pominięcia tabletki i tak też należy to traktować, jeśli kobieta nie zażyje tabletki zapasowej. Pominięcie tabletki w dniach 1-9 i odbycie stosunku na tydzień przed pominięciem tabletki, stwarza ryzyko ciąży. Wówczas producent informuje, aby niezwłocznie poradzić się lekarza.

Jeśli natomiast nie dochodziło do zbliżeń w tym czasie, to należy zażyć pominiętą pigułkę, a następnie kontynuować stosowanie tabletek według schematu. Przez kolejnych 9 dni należy również zadbać o dodatkowe zabezpieczanie.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-4-tabletki-antykoncepcyjnej-qlaira,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-pierwszej-tabletki-bonadei,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-przy-pominieciu-7-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.