Jak odstawić Metforminę?

Dzień dobry, od pół roku biorę Siofor na insulinooporność. Najpierw przez pierwsze 3 miesiące 2x500mg i 3x500mg, a ponieważ wyniki nie poprawiły się lekarz zwiększył dawkę na kolejne 3 miesiące do 2 x1000mg. Teraz po pół roku badań nie zlecał, ale ponieważ schudłam 6 kg przepisał Siofor 1000 (2 tabl. dziennie) na kolejne 6 miesięcy i powiedział, że po tym czasie mam zrobić badania i że na tym kuracja się zakończy. Czy powinnam przyjmować rzeczywiście metforminę przez te pół roku w pełnej dawce 2x1000 mg i nagle ją odstawić czy jednak lepiej odstawiać ją stopniowo schodząc ostatecznie do 2 x 500mg, tak, aby skok glukozy po odstawieniu nie był zbyt duży?

W insulinooporności stosuje się metforminę długotrwale. Warto wykonać badanie stężenia insuliny po miesiącu po odstawieniu metforminy i porównać z poprzednimi wynikami. W razie wzrostu powrócić do leku.