Jak radzić sobie z toksycznym rodzicem?

Jak radzić sobie z toksycznym rodzicem? Nie mieszkam z rodzicami ale jestem w dalszym ciągu dręczona telefonami, smsami. Moja matka lubi sobie wypić, potem dostaje ataków szału i wydzwania po ludziach z krzykami, pretensjami. Dzwoni też do mojego męża, zdażyło się jej wydzwaniac do mojej pracy. Mam tego dosyć, zauważam ze zyję w stresie, jak słyszę telefon to zaczynam się denerwować. Po każdej "rozmowie" z nią jestem wykończona psychicznie. Nie wiem jak sobie z tym radzić. Proszę o pomoc

Witam Panią,
Niestety toksycznych rodziców nie brakuje. Im dłużej jednak tkwimy w takim toksycznym uzależnieniu, tym trudniej nam się uwolnić. Ciągle żyjemy pod presją, mamy poczucie winy, czujemy się odpowiedzialni - a przecież każdy z nas ma prawo zacząć żyć po swojemu.
Jak sama Pani zauważyła, bez względu na to, co by Pani zrobiła, nie zadowoli Pani rodziców i nie jest to bynajmniej Pani wina. Jest Pani dorosłą kobietą i ma Pani prawo do szczęścia. Nikt natomiast nie ma prawa tego Pani odbierać. Proszę również wziąć pod uwagę to, że ma Pani bardzo ograniczony wpływ na zachowanie swoich rodziców. Dlatego warto porzucić starania o zadowolenie rodziców i zacząć pracę nad zmianą własnych przekonań dotyczących tej relacji, która Panią niszczy.
Szczerze zachęcam Panią do umówienia się na wizytę z psychoterapeutą, najlepiej poznawczo-behawioralnym. Współpraca z psychoterapeutą pomoże Pani w zrozumieniu specyfiki relacji z rodzicami oraz pomoże się Pani uwolnić od jej toksycznego wpływu na Pani życie.
Proszę nie lekceważyć problemu, ponieważ, jak wynika z opisu, ma on znaczący wpływ na Pani funkcjonowanie, które zaczyna zdradzać objawy depresyjne. Dlatego tym bardziej radziłabym zgłosić się do psychoterapeuty. Być może wizyta u psychiatry byłaby również wskazana, jeśli sama psychoterapia nie poprawi Pani samopoczucia.

Pozdrawiam!

Witam, sugeruję udać się do poradni odwykowej, która oferuje pomoc osobom wychowanym w rodzinie alkoholowej lub do psychoterapeuty sięgającego w pracy do relacji z rodzicami i przepracować sobie nadmierną zależność od matki. Z matką pod wpływem alkoholu proszę po prostu nie rozmawiać, spokojnie powiedzieć "kiedy jesteś w takim stanie nie będę z tobą rozmawiać" i rozłączyć rozmowę, kolejnych telefonów nie odbierać.Pozdrawiam