Jak zinterpretować wynik USG gruczołu tarczowego?

Jestem kobietą, mam 48 lat, lekarz stwierdził u mnie nadczynność tarczycy. W większości opisu tej choroby jest, że chory chudnie, ja natomiast przytyłam. Miałam zrobione usg tarczycy, to jest opis, proszę o interpretację. "Gruczoł tarczowy o średnim poziomie odbić. Płat prawy powiększony przez obecność na poziomie dolnego bieguna owalnego z niskoechowym "halo" na obwodzie, cechami zwyrodnienia torbielkowatego obszaru przekroju ok. 32x22 mm o cechach gruczolaka. Widoczny na poziomie bieguna górnego o prawidłowym poziomie odbić miąższ gruczołowy przekroju ok. 17x14x18 mm. Płat lewy bez zmian ogniskowych o przekroju ok. 11x13x46 mm. Cieśń grubości 3 mm." Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Obraz USG sugeruje obecność łagodnego, pojedynczego guzka tarczycy. Jeśli ma Pani stwierdzoną nadczynność, to najprawdopodobnym źródłem nadmiaru hormonów jest opisana zmiana. Powinna Pani zgłosić się do swojego endokrynologa, który podejmie decyzję o konieczności wykonania dalszych badań. Z uwagi na wielkość pojedynczego guzka, najprawdopodobniej skieruje Panią na biopsję cienkoigłową, ponadto może być konieczna ocena scyntygraficzna tarczycy.

To prawda, że dla nadczynności tarczcy najbardziej typowy jest spadek masy ciała, jednak fakt, że Pani przytyła, nie wyklucza obecności choroby.