Jaką drogę leczenia obrać? Co mi jest?

Kobieta, lat 27,od 3 lat zmagam się z toksoplazmozą. Od 6 miesięcy pogorszył się mój stan zdrowia. Tracę na wadze, występują u mnie silne bóle głowy i kości, ogólne osłabienie, bezsenność, jestem ogólnie podatna na szybkie i częste powstawanie wylewów podskórnych. Mam bardzo podwyższony od ostatniego badania poziom IgG 12279, obniżony poziom WBC 3,76. Było podejrzenie białaczki co wykluczył hematolog. Specjalista chorób pasożytniczych wykluczył leczenie w kierunku toksoplazmozy ze względu na brak podstaw i zalecił szukanie choroby w kierunku nowotworu. Badanie CEA wykluczyło tę możliwość. Moj stan pogarsza się a ja nie wiem gdzie i w jakim kierunku szukać pomocy. Nadmieniam, że w wyniku zakażenia byłam w ciąży, dziecko urodziło się przed czasem i po 4 miesiącach zmarło na powikłania związane z toksoplazmozą. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie wiem, czy zdaje sobie Pani z tego sprawę, ale występujące u Pani objawy są bardzo niepokojące i mogą świadczyć o poważnej chorobie. Niekoniecznie muszą też one być związane z toksoplazmozą. Wykonanie badań hematologicznych i badanie CEA nie są w stanie w żaden sposób wykluczyć nowotworu.

Marker CEA jest bowiem niespecyficzny: jego poziom może pozostawać w normie nawet u osób z nowotworem, a wzrost może wynikać chociażby z procesów zapalnych. Powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zleci podstawowe badania, takie jak RTG klatki piersiowej, USG brzucha, badanie ginekologiczne i rozważy w zależności od zgłaszanych przez Panią objawów i stwierdzonych objawów fizykalnych dalszą diagnostykę laboratoryjną lub obrazową.

Jeśli lekarz chorób zakaźnych zalecił kontrolne wizyty lub badania proszę o nich pamiętać. Zwlekanie z wizytą u lekarza może tylko pogorszyć sprawę. Jeśli ma Pani wątpliwości do jakiego specjalisty się udać najlepiej zacząć od lekarza rodzinnego, który na pewno nie zlekceważy Pani przypadku.