Czy moje dziecko może mieć problemy ze wzrokiem?

Witam. Jestem w 10 tyg ciąży. Okazało się ,że mogę mieć toksoplazmozę. Byłam u lekarza chorób zakaźnych i dał mi skierowanie na badania awidności . Na skierowaniu napisał rozpoznanie ICD -10 B58. Mam się obawiać ,że dziecko będzie miało problemy ze wzrokiem czy już coś się dzieje w płodzie nie tak z oczkami. Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem ginekologiem, który prowadzi Pani ciążę. Z Pani relacji do końca nie wiadomo, czy miała Pani kontakt z toksoplazmozą. Jednak lekarz zalecił wykonanie badania awidności, aby sprawdzić jaki rodzaj przeciwciał u Pani występuje. To badanie pozwoli określić na jakim etapie infekcji się Pani znajduje. Niestety toksoplazmoza może powodować różnego rodzaju wady wrodzone u płodu. Zarówno może być to związane z uszkodzeniem wzroku, słuchu czy zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Na pewno wskazana jest diagnostyka prenatalna tych nieprawidłowości. Możliwe, że bardzo poważnego nic się u Pani nie wydarzy, niemniej jednak diagnostyka będzie w tej sytuacji konieczna. Z tego też względu musi być Pani na bieżąco z wizytami u lekarza prowadzącego ciążę.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza

https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy-co-moze-ja-spowodowac

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-zarazenia-toksoplazmoza-w-ciazy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.