Jaka jest przyczyna tych mrowień u 27-latki?

Witam. Miesiąc temu zaczęłam czuć mrowienie głównie lewej strony twarzy ale rozciągało się czasem tez na czoło, brwi, oczy, szyję. Lekarz rodzinny skierował mnie do poradni psychologicznej(czekam na wizytę), ponieważ od zawsze dużo się stresuję, martwię, od dzieciństwa miałam dużo stresu (awantury rodziców, które bardzo przeżywałam). Dzisiaj mieszkam sama z córką, ponieważ sama wyszłam z toksycznego związku, żeby moje dziecko nie patrzyło na to co ja. Bardzo martwię się o zdrowie dziecka, kiedy zobaczę „kropke” na ciele dziecka to od razu panikuje i doszukuję się co to może być. Mrowienia trwały ok 2 tygodni i po miesiącu wróciły 3 dni temu. Teraz zdarza się ze chwilami mrowieją mi np. dwie dłonie, kawałek głowy a utrzymuje się tylko mrowienie na lewej stronie twarzy. Czuję też bardzo lekki ból głowy, który przemija i pojawia się ponownie. Czy takie drętwienia faktycznie mogą być na tle nerwowym? Czy to możliwe że pojawiły się dopiero teraz, kiedy te najgorsze sytuacje z życia akurat się skończyły? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 27 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

oczywiście, wiele objawów występuje na tle nerwowym i nie zawsze muszą one występować w momencie najsilniejszego stresu. Czasem pojawiają się dopiero później, w ten sposób organizm może odreagowywać trudny czas.

Jednakże objawy, które Pani opisuje, a więc mrowienie, drętwienie czy dolegliwości bólowe głowy mogą wskazywać także na wiele jednostek chorobowych, dlatego w pierwszej kolejności należy je wykluczyć, udając się na badania do specjalisty neurologa. Po wykluczeniu ewentualnych nieprawidłowości, powinna Pani skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mrowienie-dloni-a-stres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odczuwanie-dretwienia-podczas-silnego-stresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mrowienie-dloni-i-ust-na-tle-nerwowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.