Kiedy można uprawiać seks po wymrożeniu nadżerki?

Witam. Czy 10 dni po zamrażaniu nadżerki można współżyć? I czym to może skutkować?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bezpośrednio po wymrożeniu nadżerki powinno się zachowywać wstrzemięźliwość seksualną. Ogólne zalecenia mówią o dwóch, trzech tygodniach abstynencji seksualnej, ale w dużej mierze termin ten jest zależny od procesu gojenia oraz wyznaczany przez lekarza, który wykonywał dany zabieg.

Czasem lekarze zalecają poczekać do zakończenia pierwszej menstruacji, która wystąpiła po wymrożeniu nadżerki. Kluczowa w podjęciu decyzji jest wizyta kontrolna podczas której lekarz ocenia błonę śluzową.

Lepiej stosować się do zaleceń lekarza i nie podejmować samodzielnie decyzji o rozpoczęciu współżycia, gdyż może to wpływać na rozpoczęty proces leczniczy. Stosunek płciowy, który nastąpi zbyt wcześnie może doprowadzić do wystąpienia infekcji bądź krwawienia.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-po-zabiegu-zamrozenia-nadzerki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-po-zabiegu-zamrazania-nadzerki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.