Konieczność przyjęcia podwójnej dawki szczepionki przeciw grypie

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie szczepienia przeciw grypie. Obecnie mieszkam w Korei Płd. Wczoraj przyjęłam szczepionkę, ale pielęgniarka powiedziała, że za cztery tygodnie powinnam przyjąć kolejną dawkę z tego względu, że nie byłam szczepiona przeciwko grypie od niepamiętnych czasów. Czy faktycznie jest taka potrzeba, aby przyjąć podwójną dawkę?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
To zależy jakie są zalecenia producenta danej szczepionki. W Polsce nie jest to wymagane natomiast trudno mi powiedzieć, jakie preparaty dostępne są w Korei Płd.