Leczenie nadciśnienia tętniczego i aktywność fizyczna

Mam lekkie nadciśnienie. Biorę vlazec od ok. 4 lat i ciśnienie utrzymuje się w okolicach 130/80, tętno 58. Mam 66 lat. Lubię sport. Kiedyś zmierzyłem ciśnienie bezpośrednio po wysiłku - mocno podskoczyło (górne ok. 180). Ostatnio zrobiłem taki pomiar, ale z braku możliwości dopiero po ok. 20 min. Wynik mnie zdziwił 105/70, tętno 95. Czy to jest normalna reakcja organizmu?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Podana wartość ciśnienia mieści się w granicy normy. Nie powinien mieć Pan powodu do niepokoju. Pomiaru ciśnienia nie należy przeprowadzać bezpośrednio po wysiłku, gdyż wynik będzie niemiarodajny.

Witam serdecznie,

Jest to dość normalna reakcja organizmu, gdyż zmierzył Pan ciśnienie niedługo po wysiłku. wynik jest niemiarodajny, proszę sprawdzić ciśnienie w,, normalnych warunkach''