Lęk przed szkołą u nastolatki

Witam, moja 13-sto letnia córka strasznie boi sie szkoły, przed wyjsciem do szkoly zaczyna płakać, panicznie. Do tego przyspieszone bicie serca i robi sie na twarzy bardzo czerwona. Probuje namówić ja by jednak poszla do szkoky, ale niestety nic z tego nie wychodzi. Już sama nie wiem co robic, wizytę z psychologiem mamy dopiero pod koniec lutego. Mama trzynastolatki.

Dzień dobry,
Zastanawia mnie to, co jest powodem że Pani córka obawia się szkoły i czy te powody są realne. Jeśli córka nie chce o tym mówić to może warto o tym porozmawiać z wychowawczynią, gdyż może ktoś jej dokucza albo spotyka ją coś złego. Pani córka mogłaby również porozmawiać ze szkolnym psychologiem, który może dowiedziałby się czegoś więcej na ten temat. Nie jest mi łatwo wypowiedzieć się na ten temat, ponieważ nie wiem czy lęk ten ma podłoże racjonalne, czy też irracjonalne. Nie znam też przyczyn odmawiania chodzenia do szkoły i ciekawi mnie to, czy Pani je zna chociażby częściowo. Polecam podawanie dziecku melisy oraz ziołowych preparatów uspokajających zawierających np. walerianę, chmiel, melisę, korzeń kozłka itp. Warto także spędzać z nią dużo czasu organizując przyjemne aktywności odciągające uwagę od problemu. Odradzam okazywanie zdenerwowania tą sytuacją, gdyż ona widząc Panią zestresowaną jeszcze bardziej zamknie się w sobie. Koncentracja cały czas na problemie nie sprzyja rozwiązaniu. Dobrym pomysłem byłaby także rozmowa nie tylko o powodach lęku, ale także zapewnienie jej że może Pani powiedzieć o wszystkim włącznie z dokuczeniem ze strony innych uczniów itd. Niestety nic więcej nie doradzę, gdyż za mało mam informacji o problemie. Mam nadzieję, że wkrótce córka zacznie chodzić do szkoły.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/