Lek zastępczy na chorobę Raynauda

Kobieta, 33lata, mam zdiagnozowaną chorobę Raynauda, objawiającą się zanikaniem krążenia w dłoniach i stopach. Miesiące jesienno - zimowo-wiosenne to dla mnie najgorszy czas. Przez ciągle zimne stopy często choruję w tym okresie. Za to podczas upałów moje dłonie i stopy są zbyt gorące. Dawniej stosowałam Sadaminę prolongatum, po której widoczna była poprawa, ale od kilku lat jest niedostępna w aptekach. Jakie leki w zastępstwie powyższego można stosować i czy lekarz rodzinny może je przepisać?

Nie ma na to dobrego leku. Można jednak próbować np amlodipinę w tabletkach, nitro gliceryna w masci, losartan w tabletkach. Wszystkie te leki może wypisać lekarz poz. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie zabiegowe. Bardzo ważne jest też unikanie zimna, tytoniu, kofeiny, hormonalnych leków antykoncepcyjnych.