Nieoczekiwane rozstanie z chłopakiem po wyjeździe

Tydzień temu chłopak rozstał się ze mną nieoczekiwanie. Byliśmy w związku 2 lata, przez 1,5 na odległość- spotykaliśmy się około co 2 mies. Ostatni raz przyjechał do mnie dwa tyg temu, byłam szczęśliwa i on też, chociaż odległość robi swoje. Po wyjeździe miał się przeprowadzić do Madrytu i zamieszkać z kolegami. Przez pierwsze 2dni było normalnie a potem kiedy chciałam kupić do niego bilet lotniczy, zerwał przez skypa mówiąc, że to nie ma sensu, ale tak nie myślał jak był ze mną. Dlaczego?

Witam serdecznie.

Związki na odległość z różnych względów są zawsze trudne. Nie wszyscy są w stanie permanentnie żyć z dala od osoby bliskiej. Z tego co Pani wspomina większość swojego związku żyliście osobno. Rozumiem, że może Pani być zdziwiona zachowaniem partnera, jego "nagłą" zmianą decyzji. Przyczyn takiego postępowania może być mnóstwo. Można by zakładać różne scenariusze- poznał inna kobietę, nie miał odwagi rozstać się z Panią jak był w Polsce, przestraszył się czegoś, pogubił itd, itd. Rozumiem też że naturalną Pani potrzebą jest dowiedzieć się jaki faktycznie był tego powód. Jeśli jest taka możliwość może warto jeszcze raz z nim porozmawiać, aby dowiedzieć się prawdy. Sama Pani wspomina, że jak partner przyjechał byliście szczęśliwi, ale "odległość robi swoje". Nie wiem dokładnie co się kryje pod tymi słowami, lecz może warto zastanowić się czy to rozstanie było naprawdę tak nieoczekiwane? Jest wiele pytań, na które póki co nie zna Pani odpowiedzi. Być może nie uda się odpowiedzieć na wszystkie. Niezależnie co się wydarzy proszę zadbać, aby to rozstanie nie wpłynęło negatywnie na Pani samoocenę.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego,
Katarzyna Troć
www.sensum-psycholog.pl

Związki na odległość są trudne i niestety wiele z nich nie przechodzi próby tej odległości. Tym bardziej jeśli związek na odległość trwa tak długo (1,5 roku to bardzo długi czas). Przede wszystkim teraz proszę nie "wchodzić w głowę" partnera i nie budować myśli, które w niej miał (tu nawiązuję do zdania: "Przez pierwsze 2dni było normalnie a potem kiedy chciałam kupić do niego bilet lotniczy, zerwał przez skypa mówiąc, że to nie ma sensu, ale tak nie myślał jak był ze mną" - nie wie Pani co tak na prawdę chłopak myślał, ponieważ nikt z nas nie potrafi czytać w myślach). Takie budowanie scenariuszy jedynie będzie podtrzymywało w pani odczucie rozgoryczenia po stracie.
W związkach na odległość pewne decyzje dojrzewają przez jakiś dłuższy czas, ale nie spotykając się często partnerzy tego nie zauważają. Być może chłopak nosił się ze swoim zamiarem zakończenia relacji od dłuższego czasu, choć dla Pani ta decyzja wydała się nagła.
Przede wszystkim teraz powinna Pani zamknąć tą relację - z całym swoim doświadczeniem, emocjami, wspomnieniami. Niezbędny jest ku temu czas, aby rzeczywiście móc zdystansować się od rozstania. Każda strata przynosi ból - ważne jest, aby nie poddawała się Pani smutkowi i poukładała na nowo wszystkie elementy swojego funkcjonowania na co dzień. Pozdrawiam.