Obsesja na punkcie zdrowia

Wydaje mi się, że jestem hipochondryczką. Na stronę abczdrowie potrafię wchodzić kilka razy dziennie i zadaję bardzo dużo pytań na różnych forach, każdy swój objaw wpisuję w google. Wiem, że nie jestem przewlekle chora ani nic, ale wystarczy cokolwiek niepokojącego, bym zaczęła się bać (najczęściej nachodzi mnie to w nocy), że rozwija się u mnie coś poważniejszego. Tylko czy hipochondryk może podejrzewać u siebie hipochondrię? I co robić ze swoją obsesją na punkcie zdrowia?

Dzień dobry!

"Hipochondryk" może zdawać sobie sprawę ze swojej hipochondrii - umieć zauważyć i ocenić irracjonalność swoich lęków, a mimo to ulegać im. Słowo hipochondria weszło do powszechnego użycia i z tego powodu obecnie znaczenie tego słowa w języku potocznym jest nieco inne niż znaczenie medyczne, stosowane w diagnozie. Mniej ważne jest jednak to, jaką nazwę nadać Pani trudnościom, ale to, jak je Pani przeżywa i jak może sobie z nimi radzić. Obawy hipochondryczne mogą wiązać się z depresją, stanami lękowi, traumatycznymi doświadczeniami, realnymi problemami ze zdrowiem (własnymi bądź bliskich osób) w przeszłości itp. Polecam podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Tak, z czasem każdy hipochondryk uświadamia sobie, że cierpi na hipochondrie i dotychczasowe sposoby radzenia sobie z niepokojącymi objawami są bezskuteczne. Nie sprawdza się już wyłącznie czytanie o chorobie, konsultacje z lekarzami itp, jest natomiast wewnętrzny przymus, aby robić to coraz częściej i reagować natychmiast na każdy objaw. Na poziomie emocjonalnym z hipochondrią wiąże się różnego rodzaju lęki, często nieświadome i nie odkryte, jednak nie znaczy to, że rozwija się coś poważniejszego – bo hipochondria sama w sobie jest chorobą. Myślenie o zagrożeniu zdrowia jest dominujące, niekiedy może to wpływać negatywnie na relacje z najbliższym otoczeniem, gdyż rozmowy sprowadzają się głownie do tematyki chorób.
W leczeniu hipochondrii skuteczna jest psychoterapia długoterminowa, gdyż niektóre objawy hipochondryczne zmniejszają się dopiero po roku. Myślę, że warto skorzystać z psychoterapii, aby Pani życie nie koncentrowało się wyłącznie na strachu o swoje zdrowie i mogła Pani z niego czerpać przyjemność i cieszyć się codziennością.
Pozdrawiam Agnieszka Glica

Często jest tak, że nerwica objawia się właśnie hipochondrią. Głównym Pani objawem jest bowiem lęk. Na razie nie przeszkadza Pani to aż tak bardzo w życiu, jednak może być tak, że gdy zacznie on narastać i utrudniać Pani normalne funkcjonowanie, ograniczać możliwe aktywności itp będzie pora na zdecydowane kroki i leczenie. Zachęcam zatem do popracowania nad tym już teraz i spotkania się psychologiem, psychoterapeutą.

Lęk o zdrowie może być związany z lękiem o życie, może być objawem mającym jakieś konkretne znaczenie. Warto zgłosić się do psychoanalityka na terapię